Efemçukuru Altın Madeni’nin faaliyet alanı yakınlarında olan Kavacık Köyü’nde kadın üreticiler, örgütlü olmanın gücünü bugünlerde herkese gösteriyor.

2015 yılında Karabağlar Belediyesi’nin desteğiyle kurulan Kavacık Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, 36 üyesiyle yörede yetişen alfons üzümünden üreticinin daha fazla kazanç elde etmesini sağlayarak birçok farklı yeniliği köye kazandırmış durumda.

Kooperatif, yörede yetişen alfons üzümünden farklı mamüller elde ederek üreticilere alternatif gelir kaynağı sağlamayı hedeflemekte. Kuru üzüm, pekmez, üzüm lokumu, üzüm sirkesi, üzüm çekirdeği, üzüm reçeli ve son girişimleri olan üzüm suyu bu ürünler arasında.

Kooperatif, üzüm suyunu bu yıl ilk kez üretmenin heyecanını yaşayacak. Tüprag, bu heyecana ortak olmak adına kadın girişimcilerimize üzüm suyu projelerinde destekte bulundu.

Tüprag olarak faaliyet alanımızın etrafındaki bölgelerin sürdürülebilir biçimde kalkınmasına ve kadının sosyal ve ekonomik hayattaki rolünün güçlendirilmesine destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. ​​​​​​​