Tüprag Metal Madencilik San. ve Tic. A.Ş., Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye’de %100 katılımıyla oluşturulmuş olan uzantısıdır.

Tüprag, Türkiye’de metalik maden aramaları ve işletmeciliği yapmak için 1986 yılında kurulmuş ve bugüne kadar aldığı yüzlerce maden arama ruhsatıyla arama faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Söz konusu arama çalışmaları sonucunda, Uşak-Kışladağ ve İzmir-Efemçukuru gibi önemli altın yataklarını bulmuş ve bu yatakları işletmektedir.

Şirketin Genel Müdürlüğü Ankara’da yer almakta ve Çanakkale’de ise bir numune hazırlama laboratuvarı bulunmaktadır.

2006 yılında üretime başlayan Uşak yakınlarındaki Kışladağ Altın Madeni, Avrupa’nın en büyük altın madeni yataklarından biri olmakla beraber şu anda her yıl 12,5 ton altın üretim kapasitesine sahip örnek bir altın madeni olarak faaliyetine devam etmektedir. Yaklaşık 1500 kişilik bir istihdamın söz konusu olduğu işletmemiz, 650 milyon ABD dolarını aşan bir yatırım tutarıyla, ülke ekonomisine katkı sağlayan bir maden komunundadır.

Bir diğer işletmemiz ise İzmir ili, Menderes ilçesi, Efemçukuru köyü yakınlarındaki Efemçukuru Altın Madeni’dir. Damar tipi bir cevherleşme içerisinde, yaklaşık 500 çalışanı ile birlikte her yıl 600.000 ton cevher işlenerek yılda yaklaşık 3 ton altın üreten bir maden işletmesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tüprag A.Ş. olarak, 30 yılı aşan şirket tarihimizde, kuruluşumuzun ilk gününden beri benimsediğimiz ve asla vazgeçilmeyecek olan “önce insan ve çevre, sonra madencilik” prensibimizle, her anlamda ülkemize katkı sağlamayı sürdüreceğiz.